www.psitulmnie.plSchronisko dla Bezdomnych Zwierząt
Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą.
Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Aktualności

FOGA

Kolejna nasza podopieczna przekroczyła Tęczowego Mostu :-( W niedzielę pożegnaliśmy naszą Fogusię, która mieszkała z nami najdłużej z naszych kocich podopiecznych. Fogę do schroniska oddał syn jej ukochanej Pani, po kilkunastu latach szczęśliwego życia przyszło jej się zmierzyć z schroniskowymi warunkami. Miała bardzo trudne początki, do tego po krótkim czasie okazało się, że nie jest okazem zdrowia, miała chłoniaka, który powoli nam ją odbierał. Pomimo to Foga była bardzo dzielna, zawsze chętna na pieszczoty, zawsze pierwsza przy miseczce, taka też była do samego końca, aż nadeszła taka chwila kiedy jej organizm już nie miał sił na tę nierówną walkę, mogliśmy już tylko przeprowadzić ją na tą drugą stronę :-( Pusto będzie bez naszej kruszynki. Bez jej głośnego wołania kiedy w brzuszku było pusto. Nie będzie trzeba ostrzegać odwiedzających, żeby jej nie dotykali, bo nie akceptuje każdego. Nie będzie co tygodniowych kontroli u Pani doktor, z którą się uwielbiały. Nie będzie naszej przytulanki, naszej królowej, starszej Pani, która zawsze obserwowała wszystko z góry. Kociarnia choć pełna to nie będzie już taka sama.

Foguniu... Serce pęka, a złość na świat, i na ludzi którzy zgotowali Ci taki los jest ogromna :-( Nie tak miało być, ale wszystko co mogliśmy zrobić, aby Twoja jesień życia była lepsza zrobiliśmy. Miałaś swoją Monikę, którą kochałaś swoim małym serduszkiem, czasem nawet udało Ci się upolować paróweczkę na poprawę humoru, własna kuwetę kiedy ktoś w kociarni Cię denerwował, miałaś nas wszystkich, którzy zdążyli Cię bardzo pokochać. Do zobaczenia znowu...

dodano: 07.10.2019 12:50

Światowy Dzień Zwierząt

Na wstępie tradycyjnie, wszystkiego najlepszego dla każdego zwierzaka dużego i małego, ze szczególnym uwzględnieniem psiaków i kociaków, którymi na co dzień się opiekujemy! Cieszymy się, że możemy na rzecz was działać i wam pomagać :-)

Teraz nietradycyjnie – wielkimi krokami zbliża się 155-lecie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce; 55-lecie naszego Oddziału w Zabrzu, a za nami już 20-lecie prowadzenia przez nas Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Psitulmnie”. Możemy śmiało powiedzieć, że jako organizacja udało nam się przetrwać bardzo długo, z perspektywy naszego oddziału momentem przełomowym było podjęcie się wyzwania, jakim było przejęcie miejskiego schroniska. Ci którzy pamiętają jeszcze nasze początki to wiedzą, że nasza działalność to była prawdziwa sztuka robienia czegoś z niczego. Teraz po dwudziestu latach dzięki olbrzymiemu wsparciu i wysiłkowi wielu osób dobrych woli, robimy naprawdę dużo również w zakresie zapobiegania okrucieństwa wobec zwierząt, edukacji no i przede wszystkim podniesienia poziomu opieki nad zwierzętami w schronisku. Udało się to tylko dzięki temu, że tak wiele osób zdecydowało się Pomóc nam Pomagać!

Niestety z trwogą spoglądamy na nadchodzącą przyszłość. W przyszłym roku prawdopodobnie czeka nas znacznie mniejsze wsparcie z 1%. Stanie się tak wyniku dwóch zmian – pierwsza to obniżenie podatku z 18% do 17% a druga zwolnienie z podatku osób do 26 roku życia zatrudnionych na podstawie umowy cywilno-prawnej i umowy o pracę. Jest to dla nas szczególnie niebezpieczne, ponieważ 1% stanowi nasz główny filar budżetu. Drugi powód naszego niepokoju, to rosnąca płaca minimalna. Jako organizacja pragniemy, żeby każdy zatrudniony przez nas pracownik miał godziwe wynagrodzenie. Jednak rekordowo duży wzrost płacy minimalnej jakiego aktualnie doświadczamy może sprawić, że koszty osobowy załamią nasz budżet i doprowadzą nas do ruiny. No a 24 godzinna praca z weekendami włącznie wymaga odpowiedniej załogi. Trzeci i zarazem ostatni powód naszego strachu o przyszłość to zmiana sposobu rozliczenia podatku PIT. W mijającym roku była jeszcze możliwość rozliczenia się w wersji papierowej, teraz już jej nie będzie, robiły to też za podatników urzędy skarbowe. W 2020 wszystko ma się odbywać drogą elektroniczną, która nie wymaga wchodzenia od podatnika na platformę, aby PIT był rozliczony. Czyli de facto przekazanie 1% staje się większym wysiłkiem niż rozliczenie podatku.

W związku z powyższym, każdą wydawaną przez nas złotówkę zamiast oglądać jak dotychczas dwa razy, zaczniemy oglądać trzy. Mamy nadzieję, że jest to tylko nasze czarnowidztwo i te przewidywania się nie spełnią. Jednak już teraz zwracamy się z prośbą do osób z nami sympatyzującymi.

Każda pomoc jest dla nas ważna! Pamiętajmy, że każdy z naszych podopiecznych chce mieć szansę aby oddać serce w dobre ręce i tylko od nas zależy czy uda nam ją zapewnić.

dodano: 04.10.2019 09:31

JARGO

Po prawie 11 latach przyszło nam pożegnać się z Jargo :-(

Na chwilę obecną był psiakiem, który mieszkał z nami najdłużej, nigdy nie miał domu, nigdy nawet nie dostał szansy.

Jarguś należał do elity, do wyjątkowej ekipy z kotłowni , wszyscy , którzy tam mieszkali byli silni, charakterni i gotowi poszarpać obcemu spodnie ;-) Oj żaden intruz by się nie wdarł do naszego schroniska, bywało, że i niektórzy pracownicy mieli problem.

Mało adopcyjni, jednak cudowni, kochający swoich opiekunów, swoich wolontariuszy, ale też przyjaźniący się z sobą. Po kolei zaczęła odbierać nam ich starość i choroby, nieliczni zostali adoptowani... Jednak do tej pory żyje już tylko jednooki Dżuno.

Chociaż serce nam pęka to już od dawna przygotowywaliśmy się na ten dzień, Jargo przeżył wiele, w tym ciężkie choroby, bywało już nieraz, że myśleliśmy, że to koniec, ale on walczył, podnosił się raz za razem, a my płakaliśmy ze szczęścia. Kolejne leki, kolejna bitwa, tym razem przegrana już na zawsze :-( Razem z Jargusiem odeszło ostatnie ogniwo naszej starej gwardii.

Mogliśmy odprowadzić go tylko do bram Tęczowego Mostu, ale Jargo się nie bał, bo wiedział, że odchodzi kochany, a już za parę chwil spotka swoich czworonożnych przyjaciół. Znowu jesteście razem... Jargo, Rufus, Medo, Rivo, Korusia, Hajdi, Szczyga, Łuska, Segros, Fafik, Dondi, Bafisia... Nikt Wam tam nie podskoczy ;-) Pełni sił, zdrowi, tarzajcie się w smrodkach ile wlezie, gońcie, skaczcie, kradnijcie żarełko i czekajcie tam na nas!

Zostawiłeś Jargusiu tutaj pustkę, jeszcze wiele łez upłynie, Twoje dziewczyny Magda i Paula długo jeszcze będą tęsknić, jednak to nie jest koniec i tego wszyscy się trzymajmy!

 

dodano: 02.10.2019 14:11

Ostatnie wydarzenia! Dziękujemy :-)

Kochani :-) Ostatnio mieliśmy przyjemności uczestniczyć w wielu wydarzeniach, jest nam niezmiernie miło, że o nas pamiętacie :-) W ubiegłą sobotę mogliście nas spotkać na Skarbnikowych Godach w Zabrzu, gdzie nasze wolontariuszki wraz z pieskami występowały na scenie przed widownią. Psitulaki zachwyciły całą publiczność, a już w szczególności jej młodszą część. Oczywiście od początku imprezy nasze stoisko czekało na zainteresowana osoby, dziękujemy za każdą rozmowę i wsparcie.

Natomiast wcześniejszy weekend spędziliśmy w Centrum Handlowym M1 gdzie pojawiliśmy się na zaproszenie SsangYong Zabrze oraz na otwarciu studia Blink Tatoo, nasze psiaki cieszyły się zainteresowaniem i mogły liczyć na wiele czułości, ale też udało się uzbierać pieniążki oraz dary rzeczowe.

Dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas i za nieocenioną pomoc, także wielkie podziękowania dla naszych wolontariuszy bez których nasz udział na tak licznych imprezach byłby niemożliwy.

A już 5 października spotkamy się w Katowicach na 2 urodzinach Merrie Belle i na jesiennym festynie w SP 42 w Zabrzu.

Do zobaczenia!

Fotogaleria

 

 

dodano: 30.09.2019 13:49

Drodzy Psitulowi Darczyńcy!

 W związku z tym, że o zdrowiu i komforcie zwierząt wiemy coraz więcej to chcemy, żeby pomimo tego w jakiej sytuacji się znalazły, mogły czuć się dobrze.

Niestety karma gorszej jakości powoduje u czworonogów problemy zdrowotne, które w efekcie powoduje ich złe samopoczucie, brak energii oraz dyskomfort :-(

Dlatego bardzo prosimy wszystkich chcących podarować coś naszym zwierzakom, żeby były to karmy lepszej jakości. Nawet jeśli będzie to droższa karma i będziecie mogli kupić jej mniej, to my wydamy na pewno mniej na wizyty u weterynarza oraz leki, zresztą taka karma jest zdecydowanie bardziej wydajna - zwierzaki są po niej szybciej nasycone.

Poniżej podamy przykłady karm, które preferujemy.

* Karmy mokre dla psów: rocco, rinti, animonda gran carno, lukullus, dolina noteci, tena canis.

* Karmy suche dla psów: brit, brit care, bosch, eukanuba, lukullus, josera, purizon, orijen, fitmin, taste of the wild, greenwood.

* Karmy specjalistyczne dla psów: gastro intestinal, hepatic

* Karmy mokre dla kotów: animonda carny, smilla, feringa, catz finfood, grau, granatapet, MAC's

* Karmy suche dla kotów: royal canin babycat, feringa, purizon, smilla, wild freedom, brit care, orijen, acana

 

 Z góry dziękujemy za wyrozumiałość i nieocenioną pomoc! :-)

 

dodano: 21.01.2019 11:04

ADOPCJA WIRTUALNA czyli jak pomagać na odległość :-)

Adopcja wirtualna to forma adopcji przeznaczona dla osób, które chciałyby pomóc konkretnemu zwierzakowi, a z różnych przyczyn nie mogą zabrać go do domu. Proponujemy pomoc w wysokości 30 zł miesięcznie (dla szkół i przedszkoli -20 zł).

Wpływy przede wszystkim przeznaczone są dla wskazanego przez Państwo zwierzaka, gdyby były mu potrzebna dodatkowa diagnostyka, leczenie lub specjalny pokarm, ale też zasilają konto schroniska dla wszystkich naszych podopiecznych.

Przy każdym zwierzaku jest formularz do wysłania. Po otrzymaniu Państwa zgłoszenia wyślemy maila ze szczegółową informacją.

Obecnie dzięki zainteresowaniu wirtualną adopcją zdarza się, że wszystkie nasze zwierzaki mają swoich opiekunów i to nawet podwójnych. Dlatego prosimy podzielić się z kimś opieką nad zwierzakiem, a jeżeli chce się być tylko jedynym opiekunem, to prosimy poczekać na nowo-przybyłe, porzucone czworonogi. Nasza strona jest aktualizowana na bieżąco, a niestety zwierząt stale nam przybywa.

Bardzo dziękujemy za chęć pomocy. Dzięki Wam życie naszych podopiecznych może być lepsze :-))

 

 

dodano: 14.05.2016 18:01

Gdy zaginął Twój zwierz do schroniska prędko spiesz !!

Do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zabrzu – Biskupicach codziennie trafiają nowe psy. Większość to zwierzęta celowo porzucone przez swoich nieodpowiedzialnych i okrutnych właścicieli, ale część jest zagubiona z powodu nieuwagi lub nieprzewidzianych wypadków. Jeżeli pies ma identyfikator (najlepiej czip) to można szybko odszukać właścicieli. Niestety trwałe oznakowanie psów nie jest to jeszcze normą. Część świadomych właścicieli zaczyna poszukiwania zagubionych pociech od ogłoszeń w okolicy i od schronisk dla bezdomnych zwierząt, których na Śląsku jest kilka.

dodano: 15.04.2013 13:34

EDUKACJA Z PSITULMNIE - pomagamy zrozumieć zwierzęta

Serdecznie zachęcamy placówki oświatowe, opiekuńczo-wychowawcze do organizowania zajęć edukacyjnych z naszym udziałem. Pracownik schroniska, posiada wykształcenie pedagogiczne, chętnie odwiedzi Państwa placówkę i przeprowadzi bezpłatne zajęcia. Na prelekcje przyjeżdża z własnymi materiałami edukacyjnymi, lubi pracę z dziećmi i łatwo nawiązuje z nimi kontakt. Gościła w szkołach i przedszkolach m.in. na terenie Zabrza, Bytomia, Gliwic, Siemianowic Śląskich,Katowic, a nawet Warszawy. Dzieci i wychowawcy mile wspominają czas spędzony z naszym przedstawicielem. Jest możliwość przyjazdu na zajęcia z psem, który jest cierpliwy,lubi kontakt z dziećmi. Na koniec prelekcji uczestnicy otrzymują schroniskowe gadżety.Kontakt telefoniczny (32) 271-47-97

dodano: 24.11.2015 15:23

WOLONTARIAT ZAWSZE POTRZEBNY I MILE WIDZIANY!

Wolontariusze są u nas mile widziani - koniecznym warunkiem jest jednak skończone 14 lat, w przypadku osób młodszych można przyjeżdżać tylko i wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej :)

Do zadań wolontariuszy należy wychodzenie z pieskami na spacery, dbanie o ich futerka itp. ale też oczywiście dawanie im jak najwięcej miłości :) Oprócz tego są to też jakieś prace porządkowe, karmienie zwierzaków, mile widziane też odwiedziny w naszej kociarni,gdzie na przytulanie czeka kilkanaście kotków. Potrzebni chętni do robienia zdjęć zwierzakom, do przygotowywania ogłoszeń naszym podopiecznym w internecie czy prasie.

Bardzo potrzebna nam pomoc i udział w różnych akcjach  - organizowanie i obłsuga stoisk na imprezach, pokazy psów. Można rozwieszać plakaty i roznosić ulotki (np. z informacją o 1%) :), promować eventy wśród swoich znajomych, to dla nas bardzo istotna pomoc :)

Zaglądać też na naszego facebook-a http://www.facebook.com/psitulmnie i udostępniać różne informacje na swoim profilu :)

Sporo osób organizuje zbiórki darów czy wycieczki dla klasy do naszego schroniska.

Mile widziane nowe pomysły!!

Jeśli chodzi o sam wolontariat to trzeba się przeszkolić na regularnie ogłaszanych naborach dla wolontariuszy. Potem spisywane jest porozumienie wolontariackie oraz w przypadku osób niepełnoletnich niezbędna jest pisemna zgoda rodzica (prawnego opiekuna), przychodzić można w godzinach otwarcia biura (w ciągu tygodnia w godz.10-16, a w weekendy w godz.10-14) - oczywiście o tym jak często i na jak długo się przychodzi decyduje sam wolontariusz w miarę swoich możliwości. Na pewno warto też pomyśleć o jakiś ubraniach roboczych, w razie czego jest miejsce, w którym można się przebrać.

Dokumenty do zapoznania się są w zakładce "do pobrania " pod hasłem WOLONTARIAT. Jeżeli jeszcze potrzebne są dodatkowe informacje prosimy o telefon do schroniska lub o wysłanie maila :-)

 BEZ WOLONTARIUSZY NIE ISTNIEJE DOBRE SCHRONISKO!!! CZEKAMY NA WAS!!!!!

 

dodano: 09.04.2013 22:10

Inspektor ochrony danych (IOD)

Administrator danych osobowych powołał Inspektora Ochrony Danych (IOD), z którym możesz się skontaktować w sprawie ochrony swoich danych osobowych.

Kamil Gałązka – kamis.galazka@gmail.com

dodano: 26.05.2018 11:38

Informacja dla wolontariuszy wyprowadzających nasze psiaki :-)

Witajcie PSIUTULAKI. Za zgodą władz schroniska jest akcja znaczenia boksów. Nasza zaprzyjaźniona firma As Designlive podarowała nam materiał i sprzęt do wykonania znaczników. Było wycinanie, szlifowanie , malowanie i tadam :-) gotowe :-)

. W czym rzecz? Prosimy o pomoc w oznaczaniu boksów z których psiaki w danym dniu były już na spacerku. Nic wielkiego - kolor zielony " czekamy na spacer" , kolor czerwony - już byliśmy na spacerku.

Odwracamy znaczki stosownie do sytuacji i mamy nadzieję, że wszystkie futrzaki wtedy będą miały szansę na przytulanki i głaski :-) co Wy na to? Zaczynamy ?

dodano: 10.07.2016 22:29

How can you help us from the distance?

Virtual adoption - we offer this as a way for you to become a "virtual foster parent, or adopter" of a pet of your choice. 

dodano: 26.06.2013 13:49

Paten gesucht für unsere Senioren !

Viele Menschen sagen und bedauern, dass sie uns nicht helfen können, weil sie weit weg wohnen oder kein Tier mehr bei sich aufnehmen können. Jeder hat die Möglichkeit unseren Tieren durch eine Patenschaft oder eine so genannte virtuelle Adoption, zu helfen. Eine virtuelle Adoption ist für Menschen gedacht, die aus verschiedenen Gründen einem Hund oder einer Katze kein Zuhause bieten können, aber dennoch einem Tier gerne helfen wollen.

dodano: 26.06.2013 12:02
Schronisko
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt "Psitul mnie"

prowadzone przez:
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce - Oddział w Zabrzu

Adres schroniska:
ul. Bytomska 133
41-800 Zabrze-Biskupice
tel. (32) 271-47-97

Godziny otwarcia:
poniedziałek- piątek
10.00 - 16.00
sobota, niedziela
10.00 - 14.00
dni świąteczne
NIECZYNNE

Email: zwierzak@psitulmnie.pl
dojazd od schroniska >>>
formularz kontakowy >>>
TOZ Zabrze
TOZ w Polsce Oddział w Zabrzu - Organizacja Pożytku Publicznego

KRS: 0000344726


siedziba:
ul. Wolności 278
41-800 Zabrze

adres korespondencyjny:
ul. Paderewskiego 44
41-810 Zabrze

english info >>>

Konto bankowe
wpłaty na Schronisko i TOZ O/Zabrze (dziękujemy :-)
ING BANK ŚLĄSKI S.A. O/GLIWICE
60 1050 1298 1000 0090 3056 8399

dla przelewów zagranicznych
SWIFT INGBPLPW
IBAN PL 60 1050 1298 1000 0090 3056 8399
Deutch info

deutch info >>>

Der Wegweiser durch die HP "Psitulmnie" >>>
Sachspenden für TH in Zabrze sind immer willkommen
Kontakt: SawaOn@t-online.de
Geldspenden bitte direkt an:

Towarzystwo Opieki nad Zwierzetami w Polsce
Oddzial w Zabrzu ( Name des TH´s)
in 41-800 Zabrze (die Stadt)
ul. Bytomska 133 (Strasse)

ING BANK ŚLĄSKI S.A. O/GLIWICE ( So heißt die Bank)

PL 60 1050 1298 1000 0090 3056 8399 dla przelewów zagranicznych
(Das ist das Kontonummer für überweisung ins Ausland)

SWIFT INGBPLPW
IBAN PL 60 1050 1298 1000 0090 3056 8399

PayPal



Telefony interwencyjne
TOZ Zabrze
tel. 505 125 974
Straż Miejska
tel. (32) 271 24 51
tel. bezpłatny 986
Schronisko
tel. (32) 271 47 97
Inspektor ochrony danych (IOD)
Administrator danych osobowych powołał Inspektora Ochrony Danych (IOD), z którym możesz się skontaktować w sprawie ochrony swoich danych osobowych.

Kamil Gałązka
kamis.galazka@gmail.com

Schroniskowe wiadomości
20.09.2019 - 10.10.2019

Mamy 26 nowych psów i 13 kotów

>> więcej


Nasi Przyjaciele - prezentujemy listę naszych zaprzyjaźnionych instytucji, organizacji, redakcji i przyjaciół. Pomagają, radzą, wymyślają dobre rzeczy, wspierają - bez nich nie udałoby się wiele wspaniałych rzeczy.